• 27. 9. 2022
            • Aj my u nás v škole si každoročne, 26. septembra, pripomíname Európsky deň jazykov. Tento deň sa v Európe oslavuje už od roku 2001. Dáva do povedomia dôležitosť výučby cudzích jazykov na školách ale aj v samotnej spoločnosti. Cieľom tohto dňa je podnietiť Európanov, aby sa bez ohľadu na vek či pôvod, v školách, ale aj mimo nich, učili viac jazykov. Jazykovou rozmanitosťou sa učíme aj väčšiemu vzájomnému porozumeniu, tolerantnosti a poznávaniu rôznych kultúr a tradícií.

V Európe sa používa okolo 225 pôvodných jazykov, pričom Európska únia má 24 úradných a pracovných jazykov. Sú to: anglický, bulharský, český, chorvátsky, dánsky, estónsky, fínsky, francúzsky, grécky, holandský, írsky, litovský, lotyšský, maďarský, maltský, nemecký, poľský, portugalský, rumunský, slovenský, slovinský, španielsky, švédsky a taliansky jazyk. V našej škole sa vyučuje jazyk slovenský - materinský, ale taktiež anglický, nemecký a ruský. My sme si tento deň osviežili:

• videoprezentáciou vo vestibule školy - bola plná faktov ale aj zaujímavostí o jazykoch, ktoré sa v škole vyučujú, o ktorých sme možno ešte nevedeli...,
              • informačnou tabuľou, na ktorej sme si mohli prečítať rovnaký text v 24 jazykoch Európskej únie a tak si uvedomiť rôznorodosť písma, znakov, ako aj jedinečnosť a krásu samotných jazykov,  precvičovaním písania slov v rôznych jazykoch na našu kreatívnu školskú stenu,
              • individuálnymi diskusiami na našich vyučovacích hodinách.
              • Nahliadni do nášho dňa Európskych jazykov a nezabudni:

„Ak s niekým hovoríš jazykom, ktorému rozumie, prihováraš sa jeho hlave.  Ak
              s ním hovoríš jeho vlastným jazykom, prihováraš sa jeho srdcu.“

(Nelson Mandela,nositeľ Nobelovej ceny za mier, bývalý juhoafrický prezident)

videoprezentácia si môžete pozrieť na tejto adrese: videoprezentácia

• Prešovské misie
            • 11. 9. 2022
            • V uplynulých dňoch sa v Prešove konali Prešovské misie a dňa 8. septembra 2022 navštívili aj našu školu. Krátkeho zamyslenia sa o kresťanskej viere mali možnosť zúčastniť sa žiaci 7. - 9. ročníka.

• Mesto Prešov súťaží o nový K Park
            • 11. 9. 2022
            • Mesto Prešov sa zapojilo do druhého ročníka projektu K Park, v ktorom sa (do 6. októbra) súťaží o 7 originálnych K Parkov na Slovensku.

Podporiť Prešov môžete aj vy, stačí vyplniť jednoduchý hlasovací formulár. Link na hlasovanie sa nachádza aj v pravom stĺpci titulnej stránky našej školy, hlasovať za K Park v Prešove je možné každý deň.

Viac informácií o tejto súťaži je k dispozícii na tejto stránke mesta Prešov: www.presov.sk

• Ochrana života a zdravia - praktická časť (II. stupeň ZŠ)
            • 8. 9. 2022
            • Ochrana života a zdravia sa v základných školách realizuje prostredníctvom jednotlivých učebných predmetov, ale aj prakticky formou účelových cvičení. Pre dievčatá a chlapcov z 5.- 9. ročníka sme pripravili praktickú časť OŽaZ v duchu medzipredmetových vzťahov. Spolu trinásť stanovíšť preverilo ich schopnosti objavovať súvislosti, kombinovať rôzne poznatky a zručnosti, improvizovať, spolupracovať v kolektíve, obhájiť názor...a to všetko hravo a zábavne. Palec hore 👍pre všetkých, ktorí statočne súťažili, zbierali cukríkové body v Kolmanovej záhrade a vydržali pochodovať späť k našej škole.
              Ďakujeme aj šermiarsko-divadelnej kumpánii Via Historica za humorné scénky zo slovenskej histórie, ktoré nám spríjemnili deň.

• Didaktické hry I. stupňa
            • 7. 9. 2022
            • Dnešný deň naši žiaci I. stupňa absolvovali didaktické hry v prírode. Vystriedali sa na rôznych stanovištiach, ktoré si pre nich pripravili pani učiteľky. Tretiaci a štvrtáci vyrazili na ihrisko pri Kauflande a prváci s druhákmi smerovali  k dopravnému ihrisku. Tam sa žiaci zabavili, zašportovali a naučili opäť niečo nové.

PaeDr. Novická, Mgr. Dolinská

• Triedne aktívy - 8.9. 2022
            • 6. 9. 2022
            • Vážení rodičia,

pozývame Vás na triedne aktívy spojené s plenárnym zasadnutím RR, ktoré sa bude konať 8.9. 2022 od 16.00 v budove školy.