„Včely sú zaujímavou knihou.
Otvor ju a uvidíš, čo všetko sa ti bude postupne zjavovať.“
Vilém Mrštík
V chladnom, ale ešte slnečnom počasí nás 4. novembra včelárska výstava aspoň v myšlienkach vrátila späť na slnkom zaliate lúky a lesy jarného a letného obdobia, ktoré svojou symbolikou prepája s blížiacou sa zimou a vianočnými sviatkami.
Prvými návštevníkmi tohtoročnej včelárskej výstavy v priestoroch Botanickej záhrady v Košiciach boli práve žiaci našej školy, žiaci 6. ročníka spolu s pani učiteľkami Čajovou, Čikošovou, Müllerovou a Mikovou. Na pôde Botanickej záhrady nás privítala RNDr. Andrea Fridmanová, PhD., ktorá nás oboznámila s programom, teda, na čo sa máme tešiť.
Výstava o včelách má veľký význam.
„V dobe klimatických zmien, úpadku biodiverzity a vymierania hmyzu si potrebujeme s plnou vážnosťou uvedomiť hroziace dôsledky aktuálneho vývoja. Je veľmi užitočné zdieľať skúsenosti medzi odborníkmi z rôznych oblastí, ktorých spoločné úsilie môže prispieť ku náprave narušeného životného prostredia. Včelárov aj pestovateľov rastlín spája rovnaký záujem prispôsobiť sa novým podmienkam a pozitívne formovať krajinu, ktorá poskytne hodnotné prostredie pre opeľovačov a súčasne zostane atraktívnym a zdravým prostredím pre život ľudí,“ vysvetľuje Ing. Robert Gregorek, PhD., vedúci Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.
Výstavu organizovala Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach v spolupráci s Asociáciou včelárov Slovenska ZO Košice, MIMI farmou, Národným a potravinárskym centrom a Ústavom včelárstva v Liptovskom Hrádku. Program bol bohatý pre nás všetkých na nové poznatky, pocity, zážitky, uvedomenie si našich zmyslov – vôňa vosku, sladká chuť medu.
Pán včelár, ktorý sa venuje chovu včiel dlhé roky nás oboznámil s rôznymi včelárskymi pomôckami, historickými nástrojmi využívanými pri včelárení, ale aj modernými pomôckami, medomedom, dymovodom, ochranným oblečením včelára, včelími plástami a najnovšími úľmi. Najväčším lákadlom pre nás bol špeciálny úľ s presklenou stenou, v ktorom sme pozorovali živé včelstvo. Bola to nádhera.
Zaujímavá bola, pod vedením pracovníka MIMI farmy, možnosť priučiť sa práci s včelím voskom, možnosť vyrobiť si vlastnú sviečku alebo vianočnú ozdobu. Niektorí sme si to vyskúšali a bolo to super. Dozvedeli sme sa aký má vosk význam, aké má skvelé účinky, že horí dlhšie ako parafín, že knôt tvorí viac ako 50 vláken. Nechýbala ani ochutnávka rôznych druhov medu – kvetového, lesného, medovicového, ktorý mimochodom chutil najviac.
Albert Einstein povedal: „Ak by vymizli na Zemi včely, zostanú ľuďom len štyri roky života.“
Po výstave včiel sme sa presunuli do skleníkov, kde sme si pozreli tropickú a subtropickú flóru, dokonca sme videli aj zopár krásnych motýľov z letnej výstavy a pobyt v botanickej záhrade sme ukončili prehliadkou vonkajšieho areálu v kráse farebnej jesene, opadajúceho lístia. Žiakov zaujal výlov rýb z vonkajšieho jazierka.
Exkurziu sme ukončili v OC v Auparku, kde si žiaci pochutnali na dobrom obede a kúpili si suveníry.
Mgr. Katarína Čikošová