• Pár dobrých rád pre rodičov budúcich prvákov

          •  

                Mnohí z Vás rodičov si v tomto období kladú otázky typu: Je moje dieťa pripravené na nástup do školy? Bude sa vedieť začleniť? Bude sa moje dieťa vedieť učiť? Naučí sa čítať, písať, počítať? Vydrží celé vyučovanie počúvať? Zvládne všetky nároky, ktoré naňho škola kladie?
                Predkladáme Vám niekoľko konkrétnych a užitočných rád a námetov, ktoré Vám pravidelnými cvičeniami pomôžu u Vášho dieťaťa rozvíjať jednotlivé schopnosti a zručnosti, potrebné na dosiahnutie požadovanej úrovne pripravenosti na školu. S viacerými z ponúknutých rád môžete začať po malých obmenách už teraz. Väčšinu návykov je však nutné neustále a dlho upevňovať tak, že budete dôslední a budete trvať na tom, aby ich dieťa dodržiavalo. 

             

            UŽITOČNÉ RADY RODIČOM PRED NÁSTUPOM DO 1. ROČNÍKA

            1. Snažte sa s dieťaťom tráviť čo najviac času, venujte mu dostatočnú pozornosť: chodievajte na spoločné výlety, čítajte si spolu knižky, hrajte spoločenské hry, bude emocionálne stabilnejšie.
            2. Cvičte s ním jemnú motoriku: strihajte, kreslite, píšte, modelujte.
            3. Naučte dieťa zapínať si gombíky a zaviazať si šnúrky na topánkach.
            4. Cvičte s dieťaťom jeho pozornosť, aby sa naučilo dávať pozor: hrajte slovné skrývačky, porovnávajte obrázky, skladajte puzzle. 
            5. Namiesto pozerania televízie, hrania počítačových hier či zabávania sa na mobile ponúknite dieťaťu knižku, zhovárajte sa o nej, alebo si spoločne prečítajte rozprávku. 
            6. Rozširujte slovnú zásobu dieťaťa. Podporujte jeho snahu klásť otázky a trpezlivo mu objasňujte zákonitosti sveta.
            7. Pri rozprávaní s dieťaťom uvádzajte názvy čo možno najväčšieho počtu predmetov, rozprávajte sa o ich vlastnostiach i o tom, čo sa s nimi deje alebo na čo slúžia.
            8. Zapájajte svoje dieťa do hry s ostatnými deťmi. 
            9. Dbajte na režim a pravidlá: dieťa potrebuje režim a vhodnú hodinu určenú na spánok (vyspaté dieťa je v škole pozornejšie).
            10. Nestrašte dieťa školou. Snažte sa mu čo najviac priblížiť školské prostredie a vysvetlite mu, prečo je škola dôležitá. Rozprávajte sa s ním otvorene o tom, čo ho čaká. Priprave ho na to, že nebude len o zábave, ale že v nej budú aj náročnejšie úlohy, no Vy mu s nimi pomôžete. A že to vždy všetci zvládli - aj mamy a otcovia. Dieťa veľmi rado počúva, a ak mu porozprávate nejakú vlastnú, zábavnú príhodu s dobrým koncom z Vašich školských čias, pripravíte mu dobrú pôdu na vstup do školy.
            11. Venujte dieťaťu maximum svojho času, úspech sa určite dostaví.

             

            UŽITOČNÉ RADY RODIČOM PO NÁSTUPE DO ŠKOLY (V SEPTEMBRI)

            1. Pomôžte svojmu prvákovi pripravovať sa do školy – naučte ho systému prípravy učebných pomôcok podľa rozvrhu hodín. Pravidelne kontrolujte, či má všetko čo potrebuje, uľahčíte prácu jemu i pani učiteľke. 
            2. Naučte prváka, že prvoradé sú povinnosti, potom sa môže ísť venovať svojim záujmom a záľubám. Postupujte v duchu: Najprv práca, potom zábava!
            3. Veďte prváka k samostatnosti, dbajte na to, aby sa žiak pripravoval do školy v popoludňajších hodinách, príp. pred večerou, nie neskoro večer a určite nie ráno, kedy na to nie je čas. 
            4. Stanovte si presný čas - hodinu, kedy sa budete pripravovať do školy a písať domáce úlohy. Dbajte na túto pravidelnosť a dodržiavajte ju. V čase domáceho učenia, sa „obrňte“ trpezlivosťou. Nekričte na svoje dieťa, nerobte zaňho úlohy. 
            5. Pravidelná príprava je síce dôležitá, nesmie sa s ňou však preháňať - učte sa maximálne jednu hodinu denne (ak si prvák napíše úlohu v družine, stačí ju doma spoločne skontrolovať.
            6. Ak vidíte, že v čase učenia je dieťa unavené, urobte si krátky 5-10 minútový oddych. Prestávku vyplňte pohybovou aktivitou či zmenou činnosti.
            7. Vždy  trvajte na tom, čo poviete. Neustupujte svojmu dieťaťu, nenechajte sa vystresovať a vydierať.
            8. Buďte dôslední, nechajte svoje dieťa, aby vždy dokončilo danú činnosť, aktivitu. 
            9. Chváľte, povzbudzujte a motivujte! Nezabúdajte na pravidelnú pochvalu, ktorou docielite ďalšiu motiváciu a kvalitnejší výsledok. Pochváľte aj za malé úspechy, nezabudnite, že pred niekoľkými mesiacmi to či ono ešte dieťa nevedelo, nedokázalo, nepoznalo.
            10. Pravidelne komunikujte s triednou učiteľkou. Nebojte sa pýtať, informovať. 
            11. Zhovárajte sa s dieťaťom  o škole, o tom, čo v nej zažilo, čo nové sa naučilo zvládlo. Zisťujte, v čom sa mu darilo, príp. čo mu robilo ťažkosti. Podporujte ho a pomáhajte mu.
            12. Vaše dieťa je úžasné, nezabúdajte na to! Dokáže veľa, potrebuje však správny prístup, trpezlivosť, ale hlavne naučiť sa, aby používalo svoju myseľ a vlastné skúsenosti.

             

             

    • Kontakty

      • Základná škola, Mirka Nešpora 2, Prešov
      • 051/ 7710957 - kancelária školy 0903 399 502 - kancelária školy
      • Mirka Nešpora 2, 080 01 Prešov 080 01 Prešov Slovakia
      • www.zsnespo.sk www.nespora.edupage.org
      • Mgr. Jaroslav Bizub
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje