• Adaptácia na nový šk. rok

Ako si ľahšie a rýchlejšie zvyknúť na nový školský rok?

Nový školský rok je významnou udalosťou v živote všetkých žiakov, rodičov a rovnako aj učiteľov. Najvýznamnejšiu zmenu avšak zažívajú práve žiaci, keďže s nástupom školy sa mení ich spôsob života, ktorý mali počas dvoch mesiacov prázdnin. Prevažne hrovú a oddychovú činnosť vystrieda pravidelné vzdelávanie, ktoré je s pribúdajúcim školským rokom opäť náročnejšie. Práve preto môžu mať niektorí žiaci väčšie ťažkosti s adaptovaním sa naň. Nie je to avšak dôvod na hanbu a je skôr potrebné hľadať spôsoby a tipy ako si celý proces adaptácie na nový školský rok zjednodušiť a urýchliť.

Tipy na lepšiu adaptáciu žiakov - rodičom:

• Dieťaťu je vhodné vybudovať stabilný denný režim, v ktorom bude mať dostatok spánku a celkovo zdravú životosprávu, keďže je známe, že kvalitný spánok, výživné stravovanie a rovnako pravidelný pohyb významne pôsobia na náladu a motiváciu, ktorá ovplyvní žiacke výkony a následne aj postoj voči vzdelávaniu a škole.
            •  Dieťaťu je vhodné rovnako vytvoriť stabilný denný režim v domácej príprave na školu tak, aby si zvyklo vykonávať tieto prípravy v jednom fixnom čase, najlepšie čo najskôr po príchode zo školy domov. Dieťa si postupne osvojí domácu prípravu ako denný rituál, čoho dôsledkom bude preňho jednoduchšie vykonávať tieto aktivity. Efektívnym spôsobom, ako dieťa naučiť domácej príprave môže byť poskytovanie odmien po jej vykonaní (môže ísť o rôzne sladké odmeny alebo povolenie dieťaťu vykonávať jeho obľúbené činnosti po vykonaní domácich úloh).
            • Pri domácej príprave na školu je vhodné viesť dieťa k samostatnosti. Je dôležité, aby rodič nevykonával povinnosti jeho dieťaťa namiesto neho, pretože dieťa si tým pádom nevybuduje školské pracovné návyky, čo sťaží celý proces adaptácie.
            • Pri adaptácii sa na školské povinnosti je vhodné motivovať dieťa k ich dokončeniu rôznymi spôsobmi – napríklad ak má dieťa mladšieho súrodenca, rodič môže motivovať staršie dieťa k tomu, že keď sa naučí napríklad čítať, môže čítať rozprávky svojmu mladšiemu súrodencovi alebo ak sa naučí niečo zaujímavé na chémii či geografii, môže s tým oboznámiť či už svojho mladšieho súrodenca alebo iných kamarátov).
            • Pri lepšej adaptácii na školské prostredie sa rovnako odporúča, aby malo každé dieťa nejaké svoje záujmové aktivity, teda niečo čo robí rado – nie je vhodné, aby bolo dieťa zahltené len školou, aby si k nej nevybudovalo odpor, a preto je prospešné, ak sa počas školských dní striedajú voľnočasové a školské aktivity.
            • V prípade, že dieťa zažíva voči novému školskému roku určité negatívne pocity – je potrebné dieťa povzbudzovať k ich vyjadreniu a následne ho pozitívnym a motivačným spôsobom podporovať v tom, že ide len o dočasné pocity a že mu rozumiete a ste tu celkovo preňho. Určite sa neodporúča dieťa karhať kvôli tomu, že takéto negatívne pocity zažíva a tiež nie je vhodné dieťa v týchto negatívnych pocitoch a myšlienkach podporovať. Ak si dieťa ani po niekoľkých úvodných týždňoch nevie na školu zvyknúť a máte pocit, že je Vaše dieťa často smutné a negatívne naladené, školský psychológ je Vám a Vašim deťom k dispozícii.

Tipy na lepšiu adaptáciu žiakov - učiteľom:

• Pre učiteľov je v prvom rade dôležité, aby žiakom poskytli čas na obnovenie študijných návykov a aby ich hneď od začiatku školského roka nezahltili množstvom učiva ale aby radšej zvolili postupnú záťaž.
            • Je tiež prospešné, ak si v priebehu prvého týždňa učitelia nájdu priestor na preopakovanie učiva z predchádzajúceho ročníka – vytvorí to základ pre kvalitnejšie vzdelávanie nového učiva a rovnako to posilní sebavedomie žiakov, keďže nenadobudnú pocit, že v niečom zaostávajú.
            • Najmä zo začiatku školského roka je vhodné, ak triedni učitelia vytvoria priestor na aktivity, ktoré vedú k posilneniu vzťahov, komunikácie a celkovej spolupráce kolektívu, čo vedie k vytvoreniu pozitívnej klímy triedy.
            • Ak aj učiteľ vycíti, že niektorý žiak vedomostne zaostáva alebo má problém so zvyknutím si na školu, neodporúča sa to danému žiakovi dávať najavo pred všetkými spolužiakmi a je skôr prospešné, ak učiteľ aj takéhoto žiaka naďalej podporuje a nachádza jeho iné kvality a tie posilňuje. Je značne riskantné, ak učiteľ určitým spôsobom hodnotí alebo kritizuje žiakove slabšie vedomosti pred celou triedou, keďže u daného žiaka to môže viesť k významnému zníženiu sebavedomia, čo môže podnietiť vznik porúch správania, keďže u daného žiaka sa môže vytvoriť tendencia k upútavaniu na seba iným, častokrát nevhodným spôsobom.
            • Je rovnako vhodné, ak učitelia podporujú a motivujú žiakov k tomu, že daný školský rok spoločne zvládnu – vytvorenie blízkeho vzťahu a dôverného prostredia uľahčí žiakom nielen adaptáciu ale aj vzdelávanie.
            • V prípade, že si Vaši žiaci ani po niekoľkých úvodných týždňoch nevedia navyknúť na školský proces alebo prežívajú určité negatívne pocity, odporučte ich ku školskému psychológovi, ktorý je tu rovnako pre žiakov ako aj pre Vás, učiteľov.

Mgr. Barbora Bednárová

školská psychologička