Monitorovacia správa k projektu - Inkluzívne vzdelávanie žiakov s rôznorodým potenciálom
Základná škola Mirka Nešpora, Mirka Nešpora 2, 080 01 Prešov
Inkluzívne vzdelávanie žiakov s rôznorodým potenciálom
V školskom roku 2018/2019 sa naša škola zapojila do projektu Inkluzívne vzdelávanie žiakov s rôznorodým potenciálom. Cieľom projektu bolo zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov. Dĺžka realizácie hlavných aktivít bola v dĺžke 36 mesiacov (9/2018-8/2021).
Naša škola je otvorená pre vzdelávanie všetkých žiakov v rozsahu a kvalite zodpovedajúcej ich individuálnym potrebám, potrebám triedy a školy. Pri práci využívame inkluzívny prístup, aby každé dieťa bolo vnímané ako jedinečné a cítilo sa tak. Chceme tak zabezpečiť rovný prístup k vzdelávaniu pre všetkých žiakov, primeraný rozvoj ich schopností, dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a ich primeraného začlenenia do spoločnosti.
Školský podporný tím (ďalej len „ŠPT“) bol počas projektu zložený z jedného školského špeciálneho pedagóga a asistenta učiteľa (2-4). Tento tím veľmi úzko spolupracuje s CPP. V škole tím úzko spolupracuje s triednymi učiteľmi, učiteľmi, vedením školy, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi. Členovia tímu majú príslušnú kvalifikáciu a špecializované vzdelávania určené na výkon svojich funkcií a poskytujú žiakom, rodičom a učiteľom rozličné podporné služby, riadia sa platnou legislatívou, pracovnou náplňou, školským vzdelávacím programom a sú metodicky podporovaní centrami poradenstva a prevencie. Pôsobenie týchto zamestnancov je plne v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania, so školským zákonom a najlepším záujmom žiakov. Hlavnými oblasťami podpory sú v súlade s § 131 školského zákona prevencia, výchovné a kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania, orientačná diagnostika, intervencia a krízová intervencia, reedukácia a metodická podpora a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, rodičom alebo žiakom. Práca a činnosť týchto zamestnancov je riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti a napĺňania cieľov výchovy a vzdelávania.
V našej škole je vybudovaný systém pomoci žiakom so zdravotným znevýhodnením na dobrej úrovni a preto výchovno-vzdelávacie výsledky, ktoré dosiahli žiaci s našou pomocou môžeme v celku hodnotiť pozitívne. Integrovaní žiaci postupovali podľa inovovaných individuálne výchovno-vzdelávacích programov, ktoré boli vypracované v spolupráci triedneho učiteľa a školského špeciálneho pedagóga a následne boli vyučujúci začlenených žiakov týmito programami oboznámení. Edukačné výsledky boli hodnotené a klasifikované podľa odporúčaní zo špeciálno-pedagogických vyšetrení.
Počet žiakov so ŠVVP v bežných triedach na začiatku projektu - k 1.9.2018- bol 31.
Po ukončení projektu- k 31.8.2021- bol počet žiakov so ŠVVP v bežných triedach 38.
Počet žiakov so ŠVVP
Počet žiakov s AU
2017/2018
31
2
2018/2019
32
2
2019/2020
35
6
2020/2021
38
7
Práca s deťmi so ŠVVP má zmysel, pozítiva nastali nielen v edukačnom procese, ale zároveň v prístupe k práci a svojim povinnostiam, k vnímaniu a pochopeniu seba samého.