Začítajte sa a zapozerajte sa!
Vdýchnite atmosféru prírodovednej, geografickej, geologickej, speleologickej, baníckej exkurzie, ktorú pre žiakov 8. a 7. ročníka pripravili pani učiteľky Mgr. Katarína Čikošová a Mgr. Katarína Miková. Súčasťou tímu bola pedagogická asistentka Mgr. Ľubomíra Vadašová.
Priblížime vám všetkým slovom a fotografiami jedinečnú atmosféru, ktorú sme zažili 29. 10. 2024 na exkurzii s názvom GEMER. Spoznali sme ďalší krásny kút nášho Slovenska. Prvou zastávkou bola Ochtinská aragonitová jaskyňa🦇🔦, ktorá nám učarovala, ale nie svojou veľkosťou, ba ani dĺžkou (je dlhá len 300 m), dokonca ani množstvom schodov ( je ich tam 104), ale výzdobou, ktorá je jedinečná, unikátna, vzácna, nádherná z troch generácii vzácneho minerálu ARAGONITU bielej, hnedej a šedej farby. V deň našej návštevy sa konala v priestoroch jaskyne oslava – 70. výročie objavenia jaskyne.
Jaskyňa leží v Slovenskom Rudohorí západne od Rožňavy. Nachádza sa v Ochtinskom kryptokrase na severozápadnom svahu Hrádku v Revúckej vrchovine medzi Jelšavou a Štítnikom. Prístupová štôlňa ústi do jaskyne v nadmorskej výške 642 m. Umelý vchod do jaskyne je dlhý 144 m a prekonáva výškový rozdiel 19 metrov. Dĺžka jej sprístupnenej časti je 230 m. Teplota vzduchu sa pohybuje od 7,2º do 7,8ºC, vlhkosť je 92 -97%.
Po osobnom voľne v meste Rožňava s útulným historickým námestím a dobrom obede, sme sa presunuli do Baníckeho múzea🪨⛏️. Tu sme si pozreli expozíciu baníctva a hutníctva Gemera, Čas pary v Baníckom múzeu, Banské pracoviská, Expozíciu prírody Slovenského krasu 🏞️ a priľahlých oblastí a nádvorie, kde sú umiestnené banské mechanizmy a banská železnička.
Ako prvú sme si pozreli Expozíciu prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí, ktorá prezentuje prírodné danosti a krásy tohto územia. Inštalovaná je v budove, postavenej v roku 1904 ako útulok pre chudobných, známej ako “Františkin útulok”. Živú prírodu prezentujú botanické a zoologické spoločenstvá usporiadané podľa biotopov. Z každej strany sa ozývali zvuky zvierat, ktoré si môžete podľa záujmu spustiť. Geologické doby a útvary, ako aj ako aj geologickú stavbu Spišsko-gemerského Rudohoria a výskyt nerastných surovín dokumentuje fond neživej prírody.
Následne sme sa vybrali do budovy niekdajšej Markovej manufaktúry, kde sa vyrábala kedysi koža a tam na nás čakala Bansko-hutnícka expozícia. Tá je inštalovaná v najstaršej stavbe v strednej Európe postavenej pre banícke a hutnícke múzejníctvo. Predstavuje históriu gemerského baníctva a hutníctva od praveku po súčasnosť s ukážkami prvotných dobývacích pracovných nástrojov, dopravných prostriedkov, banskej meračskej a osvetľovacej techniky. Jej neoddeliteľnou súčasťou sú banské pracoviská pivničných priestoroch, znázorňujúce banské diela v podzemí s čelbami banských pracovísk pri dobývaní železných rúd a magnezitu, vrátane zariadení a pracovných nástrojov.
Historická expozícia je ojedinelá forma prezentácie zbierok na Slovensku. Predstavujú sa tu najkrajšie a najvzácnejšie zbierkové predmety múzea.
Poslednou a jednou z najnovších expozícií Baníckeho múzea v Rožňave je Čas pary💨. Je súčasťou Zážitkového centra SENTINEL. Expozícia sa pýši dvoma unikátnymi zbierkovými predmetmi - parným nákladným automobilom 🚗 Škoda Sentinel (1 z 3 zachovaných kusov v rámci územia bývalého Československa) a parným valcom Aveling & Porter 🚂z roku 1883 (3. najstarší parný valec na svete).
Po týchto zážitkoch sme sadli do autobusov🚌 a viezli sa domov do Prešova na ďalšiu školskú akciu Noc v škole, ktorú sme si plánovali parádne užiť. 👍😊