Pod vedením učiteľky Mgr. Kataríny Čikošovej a pedagogickej asistentky Mgr. Zuzany Nemergutovej sa žiaci našej školy, 21 žiakov 9. C triedy dostali dňa 9. novembra v rámci Týždňa vedy a techniky na zaujímavé miesto s názvom Kosit Košice. Že neviete čo to Kosit je? A videli ste na cestách smetiarske autá s týmto nápisom?
Šípite správne, boli sme na mieste, kde sa to hemží množstvom odpadov, ktorý sa tam naváža z Košíc a okolia a taktiež aj Prešova a okolia. Samozrejme, že sa bavíme o triedenom odpade, ale aj komunálnom odpade. Najprv sme navštívili prevádzku Zariadenia na energetické využitie odpadov, ktorá má skratku ZEVO. Do vonkajším priestorov sme mohli vojsť len s prilbami kvôli bezpečnosti. Zažili sme blaho, nakoľko dva dni pred našou exkurziou intenzívne pršalo. Nechceli by ste vidieť botasky, najmä tých, čo mali biele. A ten smrad! Veľmi často sme si stláčali nosné dierky, ale aj napriek týmto veciam sme sa dozvedeli, a radi by sme sa podeli s nasledujúcimi informáciami:
V súčasnosti patria ZEVO k najmodernejšiemu, najefektívnejšiemu ale aj najekologickejšiemu spôsobu nakladania s odpadmi. Na Slovensku sa môžu pýšiť týmito zariadeniami len dve mestá – Bratislava a Košice.
Od roku 2014 prevádzkuje košické ZEVO spoločnosť KOSIT a.s a do rekonštrukcie a modernizácie prevádzky investovala signifikantné finančné prostriedky. Začiatkom roka 2015 došlo ku požiaru na turbíne. Táto situácia priniesla spoločnosti ďalšie investičné výdaje. Nasledovala optimalizácia prevádzky kotla K1 – spustenie dodávky tepla novým horúcovodom pre centrálny systém zásobovania teplom a rekonštrukcia zariadenia na čistenie spalín. Všetky tieto opatrenia viedli ku ekologickému a efektívnemu spaľovaniu odpadov a jeho energetickému využitiu, čo sa dá v našich podmienkach dosiahnuť tak, že teplo vznikajúce termickým spracovaním odpadu sa využije aj na výrobu elektrickej energie.
Kondenzačná parná turbína s využiteľným výkonom 6 MW je schopná vyrobiť za rok maximálne 48 000 MWh elektrickej energie, ktorú spoločnosť predáva do rozvodnej siete. Kotol K1 vo vykurovacej sezóne zásobuje teplom mestskú vykurovaciu sieť s potencionálnym maximálnym výkonom 12 MWt.
KOSIT vďaka svojim nepretržitým investíciám do modernizácie ZEVO dodržiava emisné limity na úrovni cca 15% povolených hodnôt a to košickú prevádzku zaraďuje medzi porovnateľné prevádzky v západnej Európe čo sa týka jej environmentálnych vplyvov. Zaujímavosťou, ako aj nevyhnutnou súčasťou života ZEVO sa stal vlastný dobrovoľnícky hasičský zbor vybavený potrebnou technikou.
Súčasťou prehliadky bola aj návšteva kabíny žeriavnikov na 7. poschodí priamo v budove ZEVO. Niektorí použili výťah, ostatní si vyšli na 7. poschodie pešo a tiež späť po vlastných. Mali ste vidieť obrovský drapák, ktorý žeriavom homogenizoval (prevzdušňoval) odpad, ktorý šiel na recykláciu.
Druhou časťou prehliadky Centrum environmentálnej výchovy za podpory mesta Košice a spoločnosti NATUR-PACK zabezpečil pre nás BEZPLATNÝ vzdelávací program o správnom nakladaní s odpadom. Vďaka zaujímavému obsahu a interaktívnym prvkom sme sa atraktívnou formou dozvedeli viac o problematike odpadového hospodárstva a ochrany životného prostredia.
Počas interaktívnej prednášky sme sa dozvedeli napríklad to, koľko odpadu ročne na Slovensku vyprodukujeme, aké sú zásady správneho triedenia odpadov, aký vplyv má naše spotrebiteľské správanie na zmeny klímy, prečo je už teraz potrebné osvojiť si nové návyky smerujúce k cirkulárnej ekonomike, ako znečistená odpadmi je naša krajina i ako sa dá odpad premeniť na energiu a teplo.
Obsahovou súčasťou bol tiež „návod“, čo môže urobiť každý z nás pre to, aby sme tvorili menej odpadu, vyprodukovaný odpad vedeli správne triediť, pomohli prírode a zabránili znečisťovaniu životného prostredia.
Z exkurzie si ako žiaci aj pedagógovia odniesli zážitky, získali nové vedomosti, zopakovali si už poznané.
Za sprevádzanie a výborný výklad počas exkurzie ďakujeme Mgr. Ľubomíre Brzovej, lektorke Centra environmentálnej výchovy.
Mgr. Katarína Čikošová