• Dejepis

      •  

        Dejepisná vychádzka

        Vraví sa, lepšie je raz vidieť ako dvakrát počuť. Preto sme v rámci hodiny dejepisu navštívili Pamätník obetiam bombardovania v Prešove. Stojí na mieste bývalej väznice nemeckého Gestapa. Pripomína udalosť z decembra 1944, keď Červená armáda bombardovala vojenské ciele a zasiahla aj množstvo civilných budov. Sovietsky nálet signalizovali tzv. Stalinove sviece, ktoré oblohu nad mestom rozsvietili do biela. Presný počet obetí nie je známy. Odhaduje sa, že len v samotnej väznici zahynulo 120 protifašistických bojovníkov. V novinách, ešte niekoľko týždňov po bombardovaní, vychádzali zoznamy padlých nevinných obyvateľov. Keďže sa o tejto udalosti veľa nehovorí, pripomenuli sme si ju zapálením sviečky pri pamätníku. Lebo sloboda nie je samozrejmosť!

         

        Keď sa chce, všetko sa dá

        V uplynulých dňoch museli naši druhostupniari zvládnuť návrat do školy. Aby počiatočné obavy rýchlo opadli, opakovanie učiva dejepisu začalo skupinovými aktivitami.
        Deviataci sa učili vonku v pohybe: navzájom si dávali otázky a vyjadrovali vlastné názory na udalosti z obdobia moderných dejín. 
        Zvedaví šiestaci zažili dobu pravekú: vyrábali jednoduché nástroje, ozdoby, vyskúšali si základy dávnovekého umenia a zabavili sa pri výrobe papierovej postavičky Ötziho z dielne Archeologického múzea SNM. 
        Takže máme čiastočne zopakované 😊. Všetkým žiakom želám veľa chuti  do spoločného prezenčného učenia.

        fotogaléria

         

         

        Po stopách SNP 

        Písal sa 9.apríl 2021, keď sa deviataci ZŠ Mirka Nešpora vydali na poznávaciu výpravu za jednou z najväčších udalostí našich dejín - Slovenským národným povstaním. Vďaka Múzeu SNP v Banskej Bystrici dostali presné súradnice: online sa stretli s historikom p.L.Volentierom, s ktorým si prezreli dobové fotografie, sledovali miesta a udalosti spájajúce sa s bojovými operáciami, zamysleli sa nad prínosom Povstania. Navštívili tiež interaktívnu výstavu Oslobodenie Slovenska, ktorá približuje obdobie druhej svetovej vojny a oslobodenie nášho územia. Jej súčasťou sú napríklad výpovede pamätníkov, digitalizované exponáty, hry.
        Na konci cesty si zahrali vedomostný kvíz.

         

        Príbehový dejepis 

        V aktivite s názvom „Triedne múzeum“ je úlohou žiakov 5. – 9. ročníka priniesť na hodinu dejepisu rôzne staré predmety. Každý exponát našich triednych múzeí v sebe ukrýva svoj vlastný príbeh. Časť príbehov prerozprávajú samotní žiaci na hodine - kde predmety našli, kto a ako ich používal, či koľko môžu mať rokov. Boli sme radi, keď nám triedni sprievodcovia dovolili exponáty chytiť do rúk, vyskúšať, niekedy aj ovoňať😊. V súčasnosti sa môžeme histórie dotknúť už len cez monitor počítača, ale v obľúbenej aktivite pokračujeme aj v online forme. Viac si pozrite vo fotogalérii:  

         

        Život v starovekom Ríme

        Rím vznikol ako skupina osád na brehoch rieky Tiber v Itálii (v dnešnom Taliansku). Rozrástol sa na ríšu, v ktorej žila až štvrtina obyvateľov starovekého sveta. Náplňou online hodín uplynulého týždňa bolo pozbierať nadobudnuté vedomosti + dostupný materiál v domácnosti a vytvoriť zaujímavý projekt.


        Pohľad na život v starovekom Ríme, očami žiakov VI.B, nájdete na tomto odkaze: dejepis


         

         

         

    • Kontakty

      • Základná škola, Mirka Nešpora 2, Prešov
      • 051/ 7710957 - kancelária školy 0903 399 502 - kancelária školy
      • Mirka Nešpora 2, 080 01 Prešov 080 01 Prešov Slovakia
      • www.zsnespo.sk www.nespora.edupage.org
      • Mgr. Jaroslav Bizub
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje