• Podporný tím

          •  

            INKLUZÍVNY TÍM

            Špeciálno-pedagogický a psychologický proces na škole je zabezpečovaný školským špeciálnym pedagógom a školským psychológom.

             

            Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Miroslava Kundratová
             

            Školský psychológ: Mgr. Barbora Bednárová
             

             

            Pedagogickí asistenti:

            Mgr. Ľubomíra Vadašová
            Mgr. Petra Fečková
            Mgr. Iveta Paličková
            Mgr. Zuzana Nemergutová 

             

            Konzultačné hodiny pre učiteľov, žiakov a rodičov/zákonných zástupcov:

            pondelok od 7:30 do 15:00
            utorok od 7:30 do 14:00
            streda od 7:30 do 14:00
            štvrtok od 7:30 do 14:00
            piatok od 7:30 do 14:00

             

            Náplň našej odbornej činnosti: 
            Náplňou práce školského špeciálneho pedagóga je poskytovanie individuálnych špeciálno-pedagogických služieb žiakom, ktorí sú zaradení do procesu integrácie. Prevažne ide o žiakov so špecifickými vývinovými poruchami učenia (najmä dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia, dyspraxia), poruchami aktivity a pozornosti, ako aj žiakov s poruchami správania či žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Náplňou práce školského psychológa je vykonávať individuálne, skupinové alebo hromadné psychologické poradenstvo, psychoterapiu, prevenciu a intervenciu k žiakom, učiteľom a zákonným zástupcom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v danej škole. Školský psychológ taktiež vykonáva odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných a ďalších sociálnych vzťahov a podieľa sa na riešení osobnostných problémov. Rovnako realizuje besedy, workshopy či prednášky na rôzne témy.  

            Náš podporný tím spolupracuje s CPP a so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva v Prešove. 

             

             

            Obráť sa na náš podporný tím:
             

            Žiaci
            •    ak ti prekážajú pocity smútku, strachu, samoty či hanby
            •    ak sa cítiš, že si osamelý
            •    ak máš problém ovládať svoje emócie ako sú napríklad zlosť či hnev
            •    ak máš konflikty so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi či súrodencami
            •    ak sa tvoji rodičia často hádajú a si z toho smutný
            •    ak sa ti nedarí v učení a nemáš také známky ako by si chcel
            •    ak nevieš na akú strednú školu by si chcel ísť
            •    ak sa nevieš sústrediť pre učení a domácej príprave
            •    ak sa nemáš s kým porozprávať
            •    ak máš akýkoľvek iný problém

            Učitelia a rodičia
            •    ak potrebujete riešiť problémy žiakov v správaní a učení
            •    ak potrebujete riešiť problémy v sociálnych vzťahoch žiakov
            •    ak potrebujete pomôcť deťom integrovaných v triedach s učením a správaním
            •    ak potrebujete konzultovať zmeny v správaní či emočnom prežívaní žiakov
            •    ak potrebujete zrealizovať prednášky, besedy či workshopy pre žiakov na rôzne témy
            •    ak máte akýkoľvek iný problém, ktorý je v našich kompetenciách

             

            Užitočné linky pre žiakov, rodičov a učiteľov:

             


             

            Školský podporný tím

             

            Na škole pracuje aj školský podporný tím (ďalej len „ŠPT“) zložený zo školského špeciálneho pedagóga, školského psychológa, sociálneho pedagóga a kariérového poradcu. Činnosť tohto tímu sa riadi § 131 školského zákona a § 21n. a § 84a) zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch, procesnými, výkonovými a obsahovými štandardami i popísanými úrovňami podpory, predovšetkým však podporné úrovne 1. a 2. stupňa, ale aj metodickými usmerneniami VÚDPaPu (napr. ŠPT, 2022).  Tento tím veľmi úzko spolupracuje a je metodicky usmerňovaný centrom poradenstva a prevencie (ďalej len „CPP“). V škole tím úzko spolupracuje s triednymi učiteľmi, predmetovými učiteľmi, vedením školy, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi.

            Členovia tímu majú príslušnú kvalifikáciu a špecializované vzdelávania určené na výkon svojich funkcií a poskytujú žiakom, rodičom a učiteľom rozličné podporné služby, riadia sa platnou legislatívou, pracovnou náplňou, školským vzdelávacím programom a metodickým usmerňovaním centra poradenstva a prevencie v našom okrese. Pôsobenie týchto zamestnancov je plne v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania, so školským zákonom a najlepším záujmom dieťaťa. A hoci samotná činnosť tímu nepodlieha špeciálnemu súhlasu rodičov tak ako je to napríklad v rezorte zdravotníctva, predsa jeho činnosť je podporná, partnerská a otvorená s vysokým štandardom etiky a transparentnosti a informačnou povinnosťou vo vzťahu k rodičom. Držíme sa zásady, že rodič je partner školy a je nielen informovaný, ale aj priamo zapojený do podpory dieťaťa.

            Hlavnými oblasťami podpory sú v súlade s § 131 školského zákona prevencia, výchovné a kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania, orientačná diagnostika, intervencia a krízová intervencia, reedukácia a metodická podpora a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, rodičom alebo žiakom. To môže zahŕňať preventívne programy a aktivity v triedach zamerané na zlepšenie klímy, mediáciu po konflikte alebo ťaživej situácii, podpora učiteľa počas vyučovania, depistáže pri zápisoch alebo v prvých ročníkoch, sociometrie, besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a ďalšie. Práca a činnosť týchto zamestnancov je riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti a napĺňania cieľov výchovy a vzdelávania.

            Škola zároveň poskytuje špecifickú podporu aj žiakom, ktorí podľa § 2 i) majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, ktoré napĺňajú formou školskej integrácie. Tá sa realizuje:

            • v podmienkach všeobecnej podpory s využitím všeobecných podporných mechanizmov školského vzdelávacieho programu, keď učitelia vytvárajú v triedach takú atmosféru spolupráce, slobody a zodpovednosti, podpory a diferencovaného prístupu v hodnotení a metódach, že žiak dokáže účinne napredovať bez ďalších úprav,
            • v rámci vytvárania Individuálneho vzdelávacieho programu podľa § 7a) školského zákona, pričom sa realizuje 
            • spolupracuje s ďalšími subjektami a sieťuje sa s CPPaP, políciou, sociálnou kuratelou, lekármi a ďalšími organizúpravou podmienok, obsahov, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní, uplatnenie ktorých je nevyhnutné na rozvoj schopností alebo osobnosti žiaka, aby dosiahol primeraný stupeň vzdelania a začlenenie do spoločnosti.áciami pre komplexnejšiu podporu všetkých detí.

            Individuálny vzdelávací program dopĺňa a upravuje tento školský vzdelávací program a zahŕňa:

            1. vyšetrenie v centre poradenstva a prevencie (zväčša na odporúčanie ŠPT a triedneho učiteľa) a stanovenie ŠVVP a následných odporúčaní úprav,
            2. vypracovanie formálneho dokumentu v súčinnosti s triednym učiteľom a súhlasom rodiča.
            3. Úzku spoluprácu a spoločné konziliárne stretnutia podľa potreby rodiča, žiaka, učiteľa, prípadne asistenta, ak pôsobí v triede a člena ŠPT v prepojení na odporúčania  centra poradenstva a prevencie.
            4. Žiak má možnosť využiť aj dodatočnú psychologickú, sociálno-pedagogickú i špeciálno-pedagogickú starostlivosť v priestoroch školy v pravidelných  intervaloch alebo podľa dohody individuálne alebo skupinovo.
            5. Zabezpečenie alebo odporúčanie špeciálnych pomôcok, učebných textov a i. počas vyučovania.
            6. Úpravy rozvrhu, čiastočné a dočasné oslobodenie od dochádzania do školy, úprava a zmena systému hodnotenia alebo nehodnotenie v predmetoch.

             

    • Kontakty

      • Základná škola, Mirka Nešpora 2, Prešov
      • 051/ 7710957 - kancelária školy 0903 399 502 - kancelária školy
      • Mirka Nešpora 2, 080 01 Prešov 080 01 Prešov Slovakia
      • www.zsnespo.sk www.nespora.edupage.org
      • Mgr. Jaroslav Bizub
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje